معرفی بهترین نژاد مرغ گوشتی + میانگین وزنی آن ها

ما در این مطلب از کارنوتک به معرفی 9 نژاد مرغ گوشتی برتر به همراه نژاد های ایرانی و میانگین وزنی آنها پرداخته ایم. اگر شما نیز قصد پرورش مرغ گوشتی را دارید پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

معرفی بهترین نژاد مرغ گوشتی

نژاد مرغ گوشتی راس آرین کاب کوشین برهما دورکینگ کورنیش فاورولس رد آیلند
میانگین وزن 2800 گرم در سن 42 روزگی 2800 گرم در سن 45 روزگی 2700 گرم در سن 42 روزگی 2000 – 3000 گرم در سن 2-3 ماهگی 3.5 الی 4.5 کیلوگرم در سن 3 ماهگی 4 کیلو گرم در سن 90 روزگی حدود 3 – 3.5 کیلوگرم در سن بلوغ 4 – 5 کیلوگرم در سن بلوغ 2.9 الی 3.9 کیلوگرم

پیشتر از این در مطلب انواع نژاد های مرغ تخمگذار در رابطه با نژاد های معروف مرغ تخمگذار صحبت کرده ایم، اما اگر هدف شما از پرورش مرغ تولید گوشت می باشد بهتر است با نژاد های دیگری که در ادامه این مطلب عنوان شده اند آشنا شوید.

گوشت مرغ یکی از منابع پروتئینی اصلی همه ی خانواده های ایرانی می باشد و همیشه بازار تقاضا برای این محصول وجود دارد، از این رو پرورش مرغ گوشتی یکی از شغل های پر درآمد می باشد. راه اندازی مرغداری و پرورش مرغ گوشتی مراحل بسیاری دارد ولی در اولین قدم بهتر است با انواع نژاد مرغ گوشتی آشنا شویم تا بتوانیم با دید بهتری پا به این عرصه بگذاریم.

نژاد مرغ گوشتی راس

مرغ گوشتی راس یک برند جهانی بوده و از دسته معروفترین نژاد مرغ گوشتی می باشد. جوجه های گوشتی نژاد راس دارای سینه پهن، پاهای قطور و اشتهای بالا هستند که به این پرنده امکان رشد سریع را می دهد. شرکت راس با ارائه محصول ابتدایی خود ( ماهی ) در سال 1920 میلادی فعالیت خود را آغاز نموده است و در سال 1978 اولین نژاد مرغ گوشتی یعنی راس 1 وارد بازار شد. سویه راس 308 و 208 یکی از بهترین نژاد مرغ گوشتی سازگار با شرایط محیطی ایران می باشد. برای خرید این جوجه ها باید به شرکت های معتبر مراجعه فرمایید زیرا امکان خرید این جوجه ها در بازار آزاد وجود ندارد. در این نژاد ویژگی‌های مهم تجاری مانند نرخ رشد، ضریب تبدیل خوراک (FCR)، قابلیت زنده مانی ، عملکرد گوشت و کیفیت گوشت هر ساله با پیشرفت‌های ژنتیکی بهبود می‌یابند.

همچنین بخوانید:

نکات آموزشی ابتدای دوره پرورش مرغ گوشتی راس

معرفی انواع نژاد مرغ گوشتی به همراه میانگین وزنی هر نژاد - نژاد مرغ گوشتی راس 308 - نژاد مرغ گوشتی آرین - نژاد مرغ گوشتی ایرانی

نژاد مرغ گوشتی آرین

تاریخچه مرغ لاین ایرانی به سال 1356 بر می گردد. این نژاد مرغ گوشتی اصلاح نژاد شده در دسته مرغ های گوشتی با هدف پرورش صنعتی قرار دارد و از نظر عملکرد تا حد بسیاری مشابه نژاد راس می باشد. مرغ لاین آرین با هدف کاهش حساسیت غذایی پرنده به تنوع غذایی و تمرکز بر تقویت صفات تولیدی نظیر کیفیت لاشه، سرعت رشد، ضریب تبدیل، کاهش اختلالات مربوط به پای پرنده و افزایش تولید گوشت تاسیس گردید. مرغ آرین جوجه های گوشتی مرغوب و سازگار با تنوع محیطی را فراهم می آورد.

  • میانگین رشد 61.2 گرم در روز
  • رفاه و زیست پذیری استاندارد
  • به خوبی با انرژی کم چگالی و خوراک های پروتئینی و استرس های تغذیه ای سازگار است
  • نسبت تبدیل خوراک استاندارد
  • توانایی راه رفتن قوی و عاری از اختلالات پا
  • گوشت با کیفیت بالا و عاری از خطوط سفید و ناهنجاری های ماهیچه سبز رنگ

موارد بالا از دسته ویژگی های مرغ گوشتی آرین ( مرغ گوشتی ایرانی ) می باشد.

معرفی انواع نژاد مرغ گوشتی به همراه میانگین وزنی هر نژاد - نژاد مرغ گوشتی راس 308 - نژاد مرغ گوشتی آرین - نژاد مرغ گوشتی ایرانی

نژاد مرغ گوشتی کاب

رابرت سی کاب، در نوامبر سال ۱۹۱۶، با خرید یک مزرعه در ماساچوست، کمپانی کاب را تاسیس می کند و در سال ۱۹۲۵ تبدیل به بزرگترین پرورش دهنده جوجه گوشتی در ایالت نیوانگلند آمریکا شد. هم اکنون کاب یکی از گسترده ترین سویه ها مرغ گوشتی جهان است و از نظر وزن گیری سویه کاپ 500 ، در ۳۵ روزگی به وزن متوسط ۲ کیلوگرم و در ۴۲ روزگی به وزن ۲٫۷ کیلوگرم و در ۵۶ روزگی به وزن ۳٫۹ کیلوگرم می رسند. یک ویژگی جوجه های گوشتی کاب 500 پرهای سفید و پوست زرد ژنتیکی است، بنابراین حتی زمانی که با رژیم های غذایی معمولی تغذیه می شود، پوست بدون رنگدانه لاشه تمام شده همیشه زرد است. موفقیت جهانی کاب تجربه قابل توجهی از نژادها در طیف گسترده ای از موقعیت ها مانند آب و هوای سرد و گرم، محیط کنترل شده و خانه های باز فراهم کرده است.

نژاد مرغ گوشتی کوشین

زادگاه این پرنده کشور چین می باشد و منشا اصلی این پرنده شانگهای می باشد و به همین علت به آن مرغ شانگهای نیز می گویند. از ویژگی های بارز این پرنده می توان به پاهای بزرگ و پر دار آن اشاره کرد و پوست زیر پر ها زرد است. این پرنده با توجه به نوع تغذیه میتواند به میانگین وزنی 2 الی 3 کیلوگرمی در سن 2 – 3 ماهگی برسد. مرغ کوشین به دو صورت کامل و بانتام (مرغی از همان نژاد ولی با سایز کوچکتر) به ثبت رسیده است و انجمن آمریکا 9 رنگ پر برای مرغ کوشین و 13 رنگ پر برای مرغ کوشین بانتام به رسمیت می شناسد.

معرفی انواع نژاد مرغ گوشتی به همراه میانگین وزنی هر نژاد - نژاد مرغ گوشتی راس 308 - نژاد مرغ گوشتی آرین - نژاد مرغ گوشتی ایرانی

نژاد مرغ گوشتی برهما

مرغ برهما که اغلب به دلیل اندازه، استقامت و قدرت زیاد به عنوان “پادشاه تمام طیور” نامیده می شود. نژاد مرغ گوشتی برهما از دسته مرغ های پرورشی دو منظوره می باشد و هم به عنوان مرغ گوشتی و هم مرغ تخمگذار قابل پرورش می باشد. این پرنده در سه رنگ سفید، سیاه و قهوه ای مایل به زرد در دسترس می باشند هرچند رنگ های سیاه و سفید آن کمیاب می باشند. اجداد این پرنده جثه بزرگی داشته و حتی میانگین وزنی 7 کیلوگرم برای آن ثبت گردیده است هرچند سویه های جدید آن میانگین وزنی 3.5 الی 4.5 کیلوگرمی در سن 3 ماهگی دارند. چیزی که این نژاد مرغ گوشتی را خاص میکند مقاومت بالای پرنده نسبت به شرایط بخصوص در آب و هوای سرد و زمستانی می باشد.

معرفی انواع نژاد مرغ گوشتی به همراه میانگین وزنی هر نژاد - نژاد مرغ گوشتی راس 308 - نژاد مرغ گوشتی آرین - نژاد مرغ گوشتی ایرانی

نژاد مرغ گوشتی دورکینگ

از دیگر مرغ هایی که هم جهت تولید تخم مرغ و هم تولید گوشت مورد استفاده قرار میگیرد میتوان به مرغ دورکینگ اشاره کرد. این مرغ در سن 90 روزگی به وزنی حدود 4 کیلوگرمی برسد. این پرنده همچنین در دوران تخمگذاری خود میتواند حدود 190 تخم مرغ به طور سالانه ارائه دهد.

معرفی انواع نژاد مرغ گوشتی به همراه میانگین وزنی هر نژاد - نژاد مرغ گوشتی راس 308 - نژاد مرغ گوشتی آرین - نژاد مرغ گوشتی ایرانی

نژاد مرغ گوشتی کورنیش

خروس این نژاد به خروس جنگی هندی معروف است. نژاد مرغ کورنیش به علت وزن گیری بالای آن به نژاد مرغ گوشتی معروف است. وزن خروس این نژاد به 3.5 کیلوگرم و مرغ آن نیز حدود 3 کیلوگرم در سن بلوغ می رسد. این نژاد دارای سویه باتنام هم می باشد که جهت اهداف تزئینی پرورش داده می شوند و وزن گیری آن ها چیزی حدود 2 کیلوگرم می باشد.

معرفی انواع نژاد مرغ گوشتی به همراه میانگین وزنی هر نژاد - نژاد مرغ گوشتی راس 308 - نژاد مرغ گوشتی آرین - نژاد مرغ گوشتی ایرانی

نژاد مرغ گوشتی فاورولس

مرغ فاورولس از دسته پرندگان پرورشی چند منظوره می باشد و امروزه بیشتر به عنوان پرنده زینتی قابل استفاده می باشد. این نژاد برای پرورش در حیاط خلوت و روستا بسیار عالی می باشد و دارای خلق و خوی آرامی است. زادگاه این پرنده کشور فرانسه می باشد و در ابتدای قرن بیستم میلادی با آغاز پرورش پرندگان در قفس های باتری این پرنده سازگاری خوبی از خود نشان داده است. این پرنده به وزنی حدود 4 – 5 کیلو گرم رسیده و در طول سال چیزی حدود 180 تخم مرغ قهوه ای به شما میدهد.

معرفی انواع نژاد مرغ گوشتی به همراه میانگین وزنی هر نژاد - نژاد مرغ گوشتی راس 308 - نژاد مرغ گوشتی آرین - نژاد مرغ گوشتی ایرانی

نژاد مرغ گوشتی رد آیلند

آخرین نژاد مرغ گوشتی که در این مطلب از کارنوتک قصد بررسی آن را داریم نژاد رد آیلند می باشد. این پرنده هم برای پرورش مرغ گوشتی و هم جهت پرورش مرغ تخمگذار مناسب می باشد. این پرنده تا حدودی پرخاشگر بوده و تا حدودی رفتار خشنی از خود نشان می دهد. این پرنده دارای میانگین وزنی 2.9 الی 3.9 کیلوگرمی برای به ترتیب مرغ و خروس خود دارد اما با این حال بیشتر جهت پرورش مرغ تخمگذار محلی کاربرد دارند. اگر شما قصد پرورش این نژاد را در حیاط خلوت خود دارید لازم است به این نکته نیز توجه داشته باشید که این پرنده علی رغم تعداد تخمگذاری مناسب سالانه خود ( 280 تخم مرغ در سال ) تمایل چندانی به کرچ شدن در خود نشان نمیدهد.

سخن آخر

تمامی نژاد های مرغ گوشتی که در بالا به آنها اشاره شد در صورت پرورش اصولی و تغذیه صحیح می توانند به میانگین وزنی نامبرده شده برسند. شما عزیزان برای مطالعه بیشتر در زمینه تغذیه و یا پرورش طیور می توانید به دسته مقالات مربوطه به آدرس های زیر مراجعه فرمایید.

مقالات تغذیه طیور

مقالات پرورش طیور

در نهایت لازم به ذکر است که شرکت کارنوتک در زمینه ارائه مشاوره تخصصی، نقشه های و سایت مپ مرغداری و صفر تا صد احداث مرغداری فعالیت دارد و شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره به لینک زیر مراجعه فرمایید.

The post معرفی بهترین نژاد مرغ گوشتی + میانگین وزنی آن ها appeared first on تجهیزات مرغداری کارنوتک.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *